Csillagvizsgáló

Hét bolygó, negyven fényévnyire - mi ez és miért örülünk neki?

2017. február 26. - PFreddy

A média (még a magyar is) tudománnyal foglalkozó rovatai nagy terjedelemben számoltak be a frissen bejelentett TRAPPIST-1 exobolygó rendszerről, amelyben (legalább) hét Föld-típusú bolygót azonosítottak. De miért is fontosabb ez a bejelentés, mint bármelyik másik?  Fantáziarajz a hetes…

Tovább

A törpebolygó nagy sztorija

86 évvel ezelőtt fedezték fel a Pluto-t

A csillagászat, de talán a tudománytörténet egyik legérdekesebb sztorija a Pluto felfedezése majd későbbi besorolása. Az 1930. február 18-án felfedezett égitest bolygóként kezdte ''pályafutását'', ám végül komoly nemzetközi vitákat követően egy szavazáson veszítette el státuszát. Az érzelmektől sem…

Tovább

Óriásbolygók közelről

A Naprendszer óriásbolygói a Jupiter és a Szaturnusz is rendelkezik már állandó mesterséges kísérővel. A két műhold, a Juno és a Cassini is poláris pályára állt a közelmúltban, így új perspektívából tudtak felvételeket készíteni bolygójukról. Az alábbiakban az utóbbi hetek leglátványosabb…

Tovább

Soha nem látott távcsőfejlesztés következik Magyarországon

Immáron hivatalos, hogy hamarosan három, egyenként 80 cm-es tükörátmérővel bíró teleszkóp fog épülni Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon kutatási célra használt távcsövek össz-tükörfelülete közel duplájára fog emelkedni! A nemzetközi viszonylatban is jelentős teleszkópokra…

Tovább

Exobolygók lencsevégen!

Mostanra már több ezer bolygót ismerünk a Naprendszer határain túl, velük kapcsolatos ismereteink viszont erősen korlátozottak. Vannak módszereink a felfedezésükre, meg tudjuk állapítani közelítő méretüket és tömegüket, csillaguktól mért távolságuk alapján pedig becsléseket tehetünk a hőmérsékleti…

Tovább
süti beállítások módosítása