Csillagvizsgáló

A tíz legjelentősebb csillagászati és űrkutatási sztori 2020-ban

2020. december 30. - PFreddy

Az esztendő végéhez közeledve mindenki összegez és toplistákat készít – így tesz a Csillagvizsgáló Blog is. Ebben bejegyzésében 2020 tíz legjelentősebb csillagászati és űrkutatási eredményét, eseményét és hírét szedtem sorba, akárcsak az elmúlt három évben. Mivel a tudományos eredményeket igen…

Tovább

A legtávolabbi galaxis

Jelen ismereteink szerint az Univerzum 13,8 milliárd évvel ezelőtt keletkezett; az Ősrobbanást követően néhány millió évvel létrejöttek az első csillagok, majd ezek milliárdjaiból az első galaxisok is. A milliárd fényéves távolságokat vizsgálva az Univerzum múltjába nyerhetünk bepillantást, de vajon…

Tovább

Kéz a kézben a két óriásbolygó

December 21-én, közvetlenül sötétedés után különleges élményben lehet része az égboltot kémlelőknek: a Jupiter és a Szaturnusz annyira közel fog látszani egymáshoz, hogy párosuk szinte egyetlen fényes csillagként fog tündökölni a délnyugati horizont közelében. A látvány akár szabad szemmel, akár…

Tovább

Kozmikus távolságlétra - 4. rész

Galaxisunk csillaghalmazainak távolsága

A sorozatunk első fejezetében tisztázott alapfogalmak segítségével a második részben majdnem mindent "megmértünk", amit geometriai távolságméréssel lehet; a harmadik felvonásban pedig a távolabb elhelyezkedő egyedi csillagokat is sikerült a fényük segítségével elhelyeznünk a térben. A most következő…

Tovább
süti beállítások módosítása