Csillagvizsgáló

Milyen színűek a csillagok valójában?

2021. február 25. - PFreddy

Amikor feltekintünk az éjszakai égboltra, a csillagok többsége kékes-fehéres színű fénypontként tündököl. A gyakorlottabb (vagy éppen élesebb szemű) megfigyelők kiszúrhatnak vöröses árnyalatú csillagokat, mint például az Orion-csillagképben található Betelgeuse-t, távcsövön keresztül nézve pedig jó…

Tovább

Androméda Webcast: Csillagászati Nobel-díjak

Csillagászati Nobel-díj ugyan nincs, a legrangosabb tudományos elismerés fizikai kategóriájában azonban gyakran díjaztak már csillagászati vonatkozású eredményeket. Száz éve ehhez még egy ballonos repülés során végzett kísérletsorozat is elégséges volt, manapság már óriási detektorok több éves…

Tovább

Fotó a szomszédból: bolygójelöltet találtak az Alfa Centaurinál

Manapság, ha nem is rutinszerűen, de szinte futószalagon fedeznek fel más csillagok körül keringő bolygókat. A cikk írásakor több mint 4400 hivatalosan elismert exobolygóról van tudomásunk, és további sok száz jelölt vár megerősítésre. Ez a magas szám főként a már nyugdíjba vonult Kepler-űrtávcsőnek…

Tovább

Üdv a 32. században!

Kritika a Star Trek: Discovery c. sorozat 3. évadáról

A sorozat első két évadát összefoglaló írásom végén úgy fogalmaztam, hogy a Discovery írói gárdája bátor és egyben reményteli lépéseket tett, amelyekkel új, eddig nem látott irányba terelheti a Star Trek világát. Tizenhárom epizóddal később (amelyek közül egyébként a december 31-i rész a Star…

Tovább

Csillagászképzés Szegeden

Közeleg a felsőoktatási intézményekbe való jelentkezés határideje. Országszerte több mint 80.000 diák választ várost, egyetemet, szakot, amelyek valószínűleg meghatározzák a jövőjüket. Sokan talán nincsenek tisztában vele, hogy utóbbiak között ott szerepel a csillagászat is, amely nem csak egy…

Tovább
süti beállítások módosítása