A Naprendszer óriásbolygói a Jupiter és a Szaturnusz is rendelkezik már állandó mesterséges kísérővel. A két műhold, a Juno és a Cassini is poláris pályára állt a közelmúltban, így új perspektívából tudtak felvételeket készíteni bolygójukról. Az alábbiakban az utóbbi hetek leglátványosabb felvételeiből válogatunk.
A Juno űrszonda a NASA New Frontiers programjának második missziója a New Horizont (Pluto) után. Küldetése, hogy a Jupiter körüli pályára álljon (pipa) és közel húsz hónapos aktív időszaka alatt a lehető legpontosabban feltérképezze az óriásbolygó légkörének külső rétegét, valamint gravitációs- és mágneses terét. Utóbbi szempontból volt különösen fontos, hogy a szonda a Jupiter pólusaira is ráláthasson, ahol a mágneses erővonalak összefutnak, és az általuk csapdázott nagyenergiájú részecskék aurorát (sarki fényt) keltenek. A szonda működéséből még egy év van hátra, hattyúdalaként pedig bele fogják irányítani a Jupiter légkörébe, elkerülve ezzel, hogy véletlenül beszennyezzék a Jupiter holdak szilárd felszínét.
Sarki fény a bolygó déli pólusának közelében. A felvétel a Juno infravörös kamerájával készült, 3,3-3,6 mikrométeres hullámhosszon. (Forrás: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS)
A Cassini, amely szintén NASA misszió, egy régebbi motoros, már 2004 júliusában pályára állt a Szaturnusz körül. Nem egyedül érkezett, magával cipelte a Huygens leszállóegyéget, amely a gyűrűs bolygó legnagyobb holdján, a Titan-on landolt 2015 januárjában (ez volt az emberiség történetének negyedik sikeres landolása, második egy holdon). Néhány órás működése során a leszállóegység több száz felvételt készített a Titan sziklás, metántavakkal borított felszínéről, képet adva ezzel egy idegen világ aktív működéséről (metánfelhőkből metáneső esik metántavakba, aztán kezdődik az egész előlről, akárcsak a Földünkön a víz körforgása). A Cassini azóta is töretlenül folytatja küldetését: feltérképezi a Szaturnusz gyűrűrendszerét, holdjait, valamint vizsgálja a bolygó felhőrendszerét és mágneses terét. A szonda lassacskán pályafutása végéhez közeledik, egyik utolsó manővereként fél évvel ezelőtt kilépett a bolygó egyenlítő síkjából és poláris pályára állt.
A Dephnis terelőhold az A jelű gyűrű Kepler-résében, A hold maga 8 km hosszú, mozgása során gravitációs ereje fodrozódásokat hoz létre a gyűrű apró (legfeljebb néhány méteres) anyagában. (Forrás: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institu)
"Az nem hold, hanem egy...", de igen, jelen esetben egy hold, a Mimas. A 390 km átmérőjű hold jellegzetessége a Herschel-kráter, amely közepén a becsapódáskor keletkezett 6 km magas hegy található. (Forrás: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute)